מפת מרכיבי מפתח

מבקש לזהות ולתייג אשכולות מפתח של מרכיבים שיושפעו מיוזמת השינוי. באמצעות מודל תרשים עוגה פשוט, קבוצות המרכיבות מזוהות ומנתחות במונחים של האינטרס היחסי/מעורבותן במאמץ השינוי. במהלך פיתוח התרשים, שאלות לגבי מי יצטרף למאמץ השינוי או לא יגיע באופן טבעי.

שימושים:

לפני תחילת ניתוח מפורט יותר של כיסים ספציפיים של תמיכה והתנגדות, צוותים מצאו לעתים קרובות שימושי לזהות את הבסיס הרחב של מרכיבי המפתח המושפעים מיוזמת השינוי. כהקדמה לניתוח מפורט יותר של מרכיבים בודדים, תהליך זה יכול לעזור לצוות להרחיב את נקודת המבט שלו לגבי מי הם המרכיבים, היכן הם מתגוררים בארגון, וגודלם היחסי כחלקים מהבסיס המרכיב הכולל, ולהחליט כיצד להוציא משאבים מוגבלים (כגון זמן). עבור צוות שלא מכיר כיצד לגייס מחויבות, כלי זה הוא פעילות בסיכון נמוך יחסית שיכולה להוות את הקרקע לדיונים נוקבים יותר בנוגע לתהליך הקריטי של בניית אזור בחירה לשינוי.

כיצד לבצע שלבים:

1. רשום את כל הקבוצות שהושפעו מיוזמת השינוי.

2. קבוצות דומות לקבוצות במידת האפשר כדי לשמור על רמת ניתוח משותפת (לדוגמה: מקורות, רכישה וזירוז עשויים להיות מקובצים כרכישה לשם הפשטות אם שאר הקבוצות ברמה דומה).

3. צור את תרשים העוגה תוך שימת לב לגודל ההשפעה הצפויה על כל קבוצה (לדוגמה: אם בהנדסה יש 150 אנשים שחייהם יושפעו מהשינוי ולרכישה יש רק 15, קבוצת ההנדסה תהיה גדולה יותר באופן יחסי).

4. דיון ודון בתרשים עד שכל חברי הצוות יסכימו שהוא מייצג ייצוג ציורי מדויק של הקבוצות המרכיבות שיש לזכות בה כדי שיוזמת השינוי תצליח.

5. אפשרות: במקרים מסוימים, זה עשוי להיות שימושי בנוסף ליצור מפות מפורטות יותר בגובה נמוך יותר

(לדוגמה: אם נקבע כי הרכישה היא גוש מרכיבים מרכזיים, ייתכן שיהיה שימושי לחלק את הרכישה לתרשים עוגה מפורט יותר המייצג מקורות, רכישה, זירוז וכו')

תִזמוּן:

למרות שזה לא בהכרח הדבר הראשון שצוות עושה כדי לזהות ולנתח מקורות תמיכה והתנגדות, הכלי הזה שימושי ביותר הוא בשימוש מוקדם, לפני שהצוות יתקע בדיונים מפורטים וספציפיים של מי איתנו ומי נגדנו. ברגע שנושא התמיכה וההתנגדות עולה בצוות, השלב לפיתוח המפה הראשונה של מרכיבי המפתח.

טיפים:

נסה לזהות תחילה את האוסף הרחב ביותר של מרכיבים, לפני יישום הכלי על קבוצות דיסקרטיות יותר. לדוגמה, צוות יוזמה לשינוי תגובה מהיר עשוי לבנות את המפה הראשונה שלו ברמה של 30,000 (כדי להשתמש במטאפורת גובה). מפה כזו תכלול קבוצות רחבות של מרכיבים כמו הנדסה, ייצור, מקורות, הפצה וכו'… השהייה ברמת ניתוח זו שימושית בכך שמבטיחה שלא תתעלמו מהקבוצה הרחבה. מפות מפורטות יותר עשויות להופיע, אבל, לכל הפחות, הצוות יכול כעת לראות את האתגר שלפנינו במונחים של בניית מחויבות בקרב קבוצות רחבות של מרכיבים שהושפעו מיוזמת השינוי.


Source by Steven Bonacorsi

About admin

Check Also

עצור רמאי – למד את הדבר היחיד שיכול למנוע מהם להתקרר (זה קל כמו פאי)

כדי לעצור רמאי אתה חייב להיות קשוח. תפסיק את התהייה והניחוש השני בעצמך. אתה לא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.