מזונות סוכרתיים – עובדה או בדיה?

מזונות סוכרתיים: האם הם באמת קיימים?

מהו בכלל מזון סוכרתי?

  • משהו לשלוט ברמת הסוכר בדם?
  • מוצר שבאמת יכול לשפר את הסוכרת שלך?
  • מזון שישמור על רמות הגלוקוז שלך מלהחמיר?
  • או משהו שירפא סוכרת?
  • או מזון שיעזור לך לרדת במשקל?

או שאפשר לפרש את המונח "מזון סוכרתי" בצורה הפוכה: מזונות הגורמים לסוכרת?

למהדרין, אין דבר כזה "מזון סוכרתי". אוכל הוא רק אוכל.

אבל ישנם מזונות אשר מעלים את רמת הסוכר בדם מהר יותר מאחרים, אלו עם אינדקס גליקמי גבוה. כאשר מאכלים אלה נאכלים, ה נוֹרמָלִי הלבלב יגיב עם עלייה של אינסולין, תוך שמירה על רמות הסוכר בדם מתחת לכ-160 מ"ג/ד"ל. בחולי סוכרת, הלבלב אינו יכול או אינו מייצר מספיק אינסולין במהירות מספקת כדי לשלוט כראוי ברמות הגלוקוז. בנוסף, בחולי סוכרת מסוג II, תאי הגוף המנצלים גלוקוז לאנרגיה מטבולית אינם יכולים לספוג את הגלוקוז הנוסף באותה מהירות שבה הוא מיוצר.

מזונות שלעתים קרובות מעלים את רמת הסוכר בדם מהר יותר מאשר חולי סוכרת יכולים לחילוף אותו כוללים: סוכר, אלכוהול, סירופ תירס עתיר פרוקטוז, פרוקטוז (סוכר פירות) (בחלק מהאנשים), לחם לבן, אורז לבן, תפוחי אדמה לבנים, פסטה ועוד. פחמימות פשוטות ועמילנים.

מזונות שמעלים את רמת הסוכר בדם פחות מהר כוללים דגנים מלאים, בטטה (כן!), אורז חום, ירקות, מוצרי חלב וחלבון.

מכיוון שכולם אוהבים לאכול, כולל חולי סוכרת, יצרה תעשיית המזון שורה שלמה של מוצרים ממותקים בממתיקים מלאכותיים וסוכרי אלכוהול. הממתיקים המלאכותיים (Nutrasweet, Splenda, Truvia) דלים מאוד בקלוריות ולכן אינם מעלים את רמת הגלוקוז בדם כמו סוכרים טבעיים. הם נמצאים בדרך כלל במשקאות דיאטטיים ולעיתים בממתקים קפואים ובגלידות. ממתיקים אלה אינם אופים או מבשלים כמו סוכר, עם זאת, ולא יפיקו את אותן תוצאות כמו סוכרוז אם יוחלפו בסוכר במתכון. למוצרי מאפה Splenda Sugar Blend הכי קרוב לייצור מרקם וטעם זהים לסוכר רגיל – כי הוא מכיל חצי סוכר וחצי Splenda.

מכיוון שהממתיקים המלאכותיים לא עובדים טוב בכל המצבים, יצאו לשוק מזונות ממותקים בסוכרי אלכוהול. בסוכרי האלכוהול יש בערך קלוריות כמו בסוכר רגיל, אבל לא מעלים את רמות הסוכר בדם באותה מהירות. סוכרים אלכוהוליים משמשים להמתקת מוצרים "ללא תוספת סוכר" כולל שוקולדים, סוכריות אחרות, גלידות, ממתקים קפואים, שלא לדבר על פשטידה ללא תוספת סוכר. קרקר חבית ומארי קלנדר, למשל, מציעות שתיהן פשטידה ללא תוספת סוכר. עם זאת, בפרוסה בודדת יש כמעט 500 קלוריות, וזה עדיין יותר מדי עבור רוב חולי הסוכרת ליהנות ממנו לקינוח. המספר הכולל של הקלוריות בתזונה היומית בדרך כלל חשוב יותר ממקור הקלוריות. אם תאכלו יותר קלוריות ממה שהגוף שלכם משתמש ביום, הן יאוחסנו כשומן, מה שרק יחמיר את הסוכרת.

באופן אידיאלי חולה סוכרת צריך לאכול את אותו האוכל שכולם צריכים לאכול: צמחים, בעיקר עלים.

אם כולנו היינו אוכלים רק מה שיכולנו לגדל, כולנו היינו יורדים במשקל. מעולם לא הכרתי מישהו שעלה במשקל כשהוא אוכל רק חסה, עגבניות, סלרי, גזר, תפוחים, מלפפונים, בצל, אפונה, שעועית ירוקה, דלעת, בננות, מלונים, אפרסקים, ענבים ושזיפים. אבל הוספת רוטב לסלט, או סוכר, או חמאה, או טיגון של מזונות אלה מכפילים או משלשים את הקלוריות ומכניסים אותנו לצרות.

עבור חולי סוכרת מסוג II, התשובה הכוללת היא, מספר אחת, לאכול פחות בסך הכל. הפחת את הקלוריות היומיות שלך, רד במשקל, ובטוח רמת הגלוקוז בדם שלך תהיה נשלטת טוב יותר. מעבר לכך, הגבילו סוכרים פשוטים ופחמימות (המזונות ה"לבנים" – סוכר, קמח, לחם, פסטה, אורז, דגני בוקר, תפוחי אדמה), במיוחד מזונות מעובדים. ואם בכלל אפשר, מצאו איזושהי פעילות גופנית מהנה שתחליף את ההנאה שאתם מפיקים מאכילה.

זכויות יוצרים 2010 Cynthia J. Koelker, MD


Source by Cynthia Koelker

About admin

Check Also

האם זה יהיה בריא להפחית את צריכת המזון כדי לרדת במשקל?

בזמן שאתם מתכוננים לרדת במשקל, הדבר הראשון שסביר מאוד שעולה לכם בראש הוא להפחית את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.